Ana Sayfa Yaşam 13 Haziran 2023 190 Görüntüleme

DEÜ’nün Gurur Günü Manisiz Üniversite Ödül Merasimi Yapıldı

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ), ‘Engelsiz Üniversite’ ödül merasimi heyecanı yaşandı. Yükseköğretim Heyeti (YÖK) tarafından düzenlenen ‘2023 Manisiz Üniversiteler Ödülleri’ merasimine Türkiye çapındaki başarılarıyla damga vuran DEÜ, Manisiz Program Nişanı kategorisinde Türkiye birincisi; Manisiz Üniversite Bayrak Mükafatları kategorisinde ise Türkiye üçüncüsü olmuştu. DEÜ Rektörlüğü tarafından elde edilen muvaffakiyetlerin ve gururun paylaşılması için düzenlenen ‘Engelsiz Üniversite Mükafatları Kutlama Töreni’ne, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan da katıldı. Merasimde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün manisiz toplum ve üniversite anlayışına uygun akademik ve bilimsel çalışmalar yürüttüğünün altını çizerek, “Geçmişte de Manisiz Üniversite mükafatlarına layık görülen kurumumuzun, günümüzde dokuz programı nişan alarak Türkiye birincisi olması sürpriz olmadı” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Heyeti (YÖK) tarafından düzenlenen ‘2023 Manisiz Üniversiteler Ödülleri’ merasimine Türkiye çapındaki başarılarıyla damga vurmuştu. YÖK’ün ödül merasiminde DEÜ, Manisiz Program Nişanı kategorisinde 9 program nişanı alarak Türkiye birincisi; Manisiz Üniversite Bayrak Mükafatları kategorisi kapsamında ise 20 bayrak alarak Türkiye üçüncüsü olmuştu. DEÜ Rektörlüğü tarafından elde edilen muvaffakiyetlerin ve gururun paylaşılması için düzenlenen ‘Engelsiz Üniversite Mükafatları Kutlama Merasimi, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi. Merasim programına; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, KKTC İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, KKTC Eğitim Kültür Ateşesi Şebnem Pekdoğan, kurum vilayet müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, DEÜ akademik ve idari takımı, öğrenciler, engelli bireyler ile konuklar katıldılar.

PROGRAMA “KUTLU GÜN MARŞI” İLE BAŞLANDI

DEÜ Devlet Konservatuvarının üç başka eser dinletisi ile başlayan, ağır iştirakin olduğu merasim programında birinci olarak, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılına özel olarak DEÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen beste yarışında birincilik kazanan İltan Bilge’nin “Kutlu Gün Marşı” icra edildi. Dinletide ayrıyeten “Efem” ve Mozart’ın ünlü yapıtı “Türk Marşı” da DEÜ Devlet Konservatuvarı tarafından yorumlandı.

“ENGELSİZ TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Tören programının açılış konuşmasını yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün manisiz toplum ve üniversite anlayışına uygun akademik ve bilimsel çalışmalar yürüttüğünün altını çizerek, “Araştırma Üniversitemiz, öğretim, araştırma ve toplumsal faaliyetlerini özel ihtiyacı olan bireylerin gereksinim ve taleplerini dikkate alarak planlanmaktadır. Kamusal yükümlülükleri bulunan Üniversitemizdeki bu durum, hem kuruluş unsur ve bedellerinin bir göstergesi hem de manisiz üniversite ve toplum mefkurelerine ulaşma isteğinin sonucudur. Üniversitemizin bu alanda elde etmiş olduğu muvaffakiyetleri ve gururu paylaşmak üzere bugün burada bir ortaya geldik” tabirinde bulundu.

“BAŞARI TESADÜF DEĞİL”

DEÜ Rektörlüğü olarak yaklaşık beş yıllık vazife müddetleri boyunca toplumun her bölümüne yönelik hizmetleri yerine getirmeye çaba ettiklerini belirten Rektör Hotar, “Bu noktada pek çok teşebbüste bulunduk; altyapımızı güçlendirdik. Bunların yanı sıra olay ve olgulara bakışımızı derinleştirmek ismine uygun bir dinleyici olduk; mevzunun özüne inmeye itina gösterdik. Fiziki ve toplumsal manileri ortadan kaldıracak çalışmalar yürüttük. Bu sayede ‘engelsiz üniversite ve toplum’ yolunda önemli uzaklık kat ettik. Geçmişte de Manisiz Üniversite mükafatlarına layık görülen kurumumuzun, günümüzde dokuz programı nişan alarak Türkiye birincisi olması bizim için sürpriz olmadı. Yerde, Eğitimde ve Sosyo-Kültürel faaliyet kategorilerinde; 97 üniversite ve 1093 müracaat ortasından 20 bayrak alarak Türkiye üçüncüsü olmamız da elbette tesadüf değildi. Zira yıllar içinde çalışarak, değerli kazanımlar elde ettik. O denli ki; pandemi şartlarının yaşandığı 2020’de 6; 2021’de 2; 2022’de 18 ve 2023’te 29 olmak bayrak üzere toplam 54 ödül aldık. Geçen yıl da program nişanlarında Türkiye üçüncüsü olmuştuk. Münasebetiyle üniversitemizin kazanımları katlanarak artmış oldu” diye konuştu.

“ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİ TARİFİNDEN UZAKLAŞTIK”

Rektör Hotar, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Ülkemizde; son yirmi yılda yapılan yasal düzenlemeler ve eğitim faaliyetleri, ‘engelli, dezavantajlı ya da kırılgan’ olarak tanımlanan vatandaşlarımıza yönelik farkındalık oluşturmuş ve kazanımlar sağlamıştır. Devletimizin temel ve yükseköğretimdeki siyasetleri sayesinde vatandaşlarımızın eğitim imkânlarına erişmelerinin de önü açılmıştır. Bu gelişmeler Türkiye’yi, manilerin olduğu üçüncü dünya ülkesi tarifinden da çıkarmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu mevzudaki hassasiyetleri ise üniversitelerimize ve kamu kurumlarımıza örnek olmuştur. Bu bağlamda YÖK’ün Manisiz Üniversite Mükafatları de daha fazlasını yapmamız için üniversitemizi teşvik etmiştir. Son olarak bu mükafatların üniversitemize kazandırılması için emek veren değerli hocalarımıza, mesai arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize de şahsım ve kurumum ismine teşekkür ediyorum.”

“MEVZUAT MANİLERİ KALDIRILDI”

Programda konuşan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, toplumsal devlet anlayışı çerçevesinde kamu, sivil toplum ve özel kesim iş birliği içinde dezavantajlı kümelere yönelik son 20 yılda birçok proje, mevzuat değişikliği ve kazanımın hayata geçirildiğini belirtti. Prof. Dr. Alpkan, “Bunlardan en kıymetlilerinden biri de engelli bireyler konusu oldu. Engelli bireylerin önündeki mevzuat manileri güzelleştirilmeye çalışıldı ve çalışma hayatına iştirak ve toplumsal hizmetlerle ilgili birçok gelişme yaşandı. Bu bağlamda Bakanlığımız öncülüğünde birçok hizmet üretilirken, bilhassa üç temel alanda gelişmeler yaşandı. Birincisi iş arayan engellilerin iş hayatına hazırlanması ve yönlendirilmesi; ikincisi çalışma hayatına toplumsal iştirak çerçevesinde hem kamu hem özel kesimde çalışan engelli sayısının artırılması ve üçüncüsü de toplumsal güvenlik ile emeklilik alanındaki imkân ve hizmetlerin artırılması yoluyla sıhhat hizmetlerine erişim, malulen emeklilik ve genel olarak sıhhat hizmetlerinde iyileştirmeler yapılmaya çalışıldı” dedi.

“20 YILDA İSTİHDAM DÖRT KAT ARTTI”

Günümüzde engelli bireylerin çalışma hayatındaki sayısının süratle arttığını kaydeden Prof. Dr. Alpkan, “Engellilere hizmet veren iş koçlarımızın sayısı günümüzde 350’ye ulaştı ve birçok vilayetimizde faaliyet gösteriyor. İş ve meslek danışmanlığı hizmeti üzere çalışıyorlar. Bu bağlamda 79 bin engelli ile temas halindeler. Bu formda öteki iş ve meslek danışmanlarımızla bir arada ülkemizde istihdamı 31 milyonun üzerine çıkarmak mümkün oldu. Bilhassa dezavantajlı kümelerin iş hayatına iştiraki daha da arttı. 20 yıl evvel çalışma hayatındaki engellilerimizin sayısı 50 bin civarındaydı. Günümüzde bu sayı kamu ve özel kesim toplamı olarak bakıldığında 50 binden 200 bin civarına çıkmış durumda. Yani yaklaşık dört katı arttı. Lakin bunu kâfi bulmuyoruz. Kamu, özel ve STK iş birliği ile sayıyı artırmak istiyoruz. Bunun toplumsal güvenlik ve emeklilik kısmı da var. Bu bağlamdaki uygunlaştırma adımlarımızı da atıyoruz” açıklamasında bulundu.

DEÜ’YE TEŞEKKÜR

DEÜ’nün kamu, özel dal ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğini ve lokal uyumunu epey önemsediklerini belirten Prof. Dr. Alpkan, “Bu kapsamda Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın teşebbüslerini son derece bedelli buluyoruz. İTÜ Rektör Yardımcılığı yaptığım devirde biz de manisiz üniversite gayelerimiz için çok çalışıyorduk ancak gelinen noktada DEÜ bizi geçmiş görünüyor. Tebrik ediyorum. Toplum olarak toplumsal dayanışma ve yardımlaşma kültürünün bu halde etkinliklere dönmesinden, kurumsallaşmasından ötürü da memnunluk duyuyorum” halinde konuştu.

Prof. Dr. Alpkan’a konuşmasının sonunda, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar tarafından DEÜ’nün manisiz toplum konusunda farkındalık yaratan projesi “Eylül Bebekler” ikram edildi.

DEÜ’NÜN BÜTÜNLEŞTİRİCİ BİR GÜCÜ VAR

Programın açılış konuşmaları kısmında Manisiz DEÜ Koordinatörü Doç. Dr. Burak Karabey de kelam aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kapsayıcı ve bütünleştirici tarafına vurgu yapan Karabey, “Üniversiteler kapsamında yapılan faaliyetlerin sadece belirli kümelere yönelik sıkıştırılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Etkinlikler tüm kümeleri tanıtmak ismine yapılmalı. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın bu kapsamda manisiz üniversite yolunda çok önemli adımları oldu. Üniversitemizi bu manada fonksiyonel olarak kullanabilmek son derece değerliydi. Böylece topluma da harekete geçirilebilecek projeler sunabiliyoruz. Bu manada Rektörlüğümüzden önemli ilerlemeler kaydettik ve dayanaklar aldık. Öbür üniversitelere kıyaslayınca epey büyük bir koordinatörlüğe sahibiz. Tüm bu etkenler büyük bir birikim olarak karşımızda ve bugün hoş sonuçlar almamıza vesile oldu. Bizler de gurur duyduk” dedi.

ENGEL TANIMAYAN MESLEKLER PANELİ YAPILDI

Açılış konuşmalarının akabinde programda “Engel Tanımayan Kariyerler” isimli panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Bukova Güzel’in yaptığı panelde engelli ressam Ayşe Işık, sahnede ayakları yardımıyla fotoğraf yaparken; DEÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Müdür Yardımcısı Bora Angın ve Manisiz DEÜ Koordinatörlüğü’nden Türkiye Ampute Ulusal Futbol Ekip Kalecisi Erdi Arslan, engellilik konusundaki tecrübelerini ve ömür hikayelerini iştirakçilerle paylaştılar. DEÜ öğrencisi Mert Küçük ise zelzeleler başta olmak üzere afetler sonrasında ortaya çıkan riskleri azaltmaya ve şahsa inanç sağlamaya yönelik oluşturduğu, AFAD ile koordineli çalışabilen “Acil Nokta” taşınabilir yazılımını, konuklara tanıttı.

TEBRİK DOKÜMANLARI VERİLDİ

Sunum programının akabinde Manisiz Bayrak Mükafatı ve Manisiz Program Nişanı alan akademik ünitelere tebrik dokümanları, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan ve DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar tarafından takdim edildi. Akabinde DEÜ Sabancı Kültür Sarayı Fuaye Alanı’nda kurulan Manisiz DEÜ Fotoğraf Standı ve ressam Ayşe Işık’ın fotoğraf standı konuklar tarafından gezildi. Programda ayrıyeten kutlama pastası kesilerek, aile fotoğrafı çekimi yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi çekebilir

Çocuklara zelzele şuuru dersi

Çocuklara zelzele şuuru dersi

facebook sayfa beğenisi satın al
hack forum warez scriptler gaziantep escort bayan gaziantep escort warez forum deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler casino siteleri